Ciekawostki serwisowe Strona Główna

Co to jest PCB w telefonie?

Struktura smartfonów na pierwszy rzut oka wydaje się skomplikowana. I chociaż nie są to duże urządzenia to części w środku jest całkiem sporo. Nie znając położenia w urządzeniu tych podzespołów z pewnością nie poznamy także ich nazw. Warto jednak zapamiętać jedną z najważniejszych dla każdego smartfona. Chodzi o PCB, czyli główne centrum dowodzenia.

Element ten posiada każdy smartfon. Znajduje się on głównie w środkowej części urządzenia. Bywają jednak przypadki, gdzie płyta główna jest połączona z płytką sub USB i wtedy płyta główna rozciąga się przez całe urządzenie. Nazwa płyty głównej, inaczej PCB wzięto z języka angielskiego Printed Circuit Board, inaczej obwód drukowany. Na tym podzespole większość producentów umieszcza dodatkowe elementy bez, których telefon nie mógłby normalnie funkcjonować.

Czy wymiana PCB jest droga?

Skoro poznaliśmy już znaczenie, czas zorientować się odnośnie ceny powyższego podzespołu. Niestety płyta główna oraz wyświetlacz to najdroższe części w każdym smartfonie. Na rynku są firmy, które zamiast wymiany płyty głównej dokonują wymiany całego urządzenia. Cena takiej części zazwyczaj waha się w granicach 3/4 wartości urządzenia. Dlatego sytuacja, w której nasz telefon jest już po okresie gwarancji może być dla nas bardzo niekorzystna.

Płyta główna Samsung Galaxy A04s / fot.YouTube/PBKreviews

Na całe szczęście serwis telefonów Warszawa lub każdy inny punkt może podjąć się samej naprawy PCB. Jak to możliwe? Wystarczy zdiagnozować problem i naprawić konkretny układ na płycie. Zaoszczędzi nam to sporo pieniążków. Niektóre serwisy producenta dokonują takich napraw (w zależności od udzielonej autoryzacji). Z nazwą PCB bardzo często spotkamy się na raportach gwarancyjnych serwisów. Warto znać dokładne oznaczenia, które pozwolą nam zrozumieć co dokładnie zostało wymienione.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *