Jak naprawić telefon? Naprawy Samsung Strona Główna

Jak wygląda wymiana wyświetlacza w telefonie Samsung Galaxy A04s?

Naprawy telefonów mogą wydawać się trudne. To kwestia punktu widzenia konkretnej osoby, która miałaby się podjąć wykonania naprawy. Są jednak takie urządzenia, których naprawa może zająć kilka minut. Czy wymiana wyświetlacza w telefonie Samsung Galaxy A04s zalicza się to takich przykładów? To urządzenie, gdzie nie będziemy nawet potrzebować opalarki lub suszarki. Wystarczy kilka prostych narzędzi, aby rozłożyć telefon na części pierwsze.

Do wykonania jakichkolwiek czynności serwisowych w modelu Samsung Galaxy A04s będziemy potrzebować w zasadzie tych samych narzędzi, co przy naprawie modelu Galaxy A73 lub każdego innego Samsunga. Są to zazwyczaj serwisowe kostki (przypominające te do gitary), jeden śrubokręt oraz innych otwierak GSM, który akurat będziemy mieli pod ręką. Coraz częściej serwisanci, chcąc zdemontować akumulator używają alkoholu izopropylowego. Warto tutaj podkreślić, że Samsung Galaxy A04s to urządzenie nie droższe niż 900 zł. Jak w takim razie możemy dokonać wymiany wyświetlacza oraz innych części? Spójrzmy, bo będzie to naprawdę krótki poradnik.

Wymiana wyświetlacza w telefonie Samsung Galaxy A04s

Zaczynamy oczywiście od wyciągnięcia szufladki na kartę sim. Wcześniej czy później będziemy musieli się tym zając, ponieważ to bardzo ważna sprawa. Podczas podnoszenia płyty głównej może dojść do uszkodzenia czytnika, jeśli plastikowa szufladka nie zostanie wyjęta w odpowiednim momencie. Po tej czynności korzystając z plastikowej kostki próbujemy wsunąć jej końcówkę między obudową a pokrywą. Po wsunięciu końcówki kostki możemy swobodnie przesuwać ją dookoła całego urządzenia. Wykonując taką czynność będziemy słyszeć charakterystyczne „click”. Będą to zaczepy, które odskakują pod wpływem naporu naszych działań. Chwilę później możemy położyć telefon na stole. Klapka baterii jest bowiem połączona z urządzeniem, więc nie możemy jej swobodnie odłączyć.

W celu usunięcia pokrywy baterii musimy odkręcić 14 śrubek, które pozwolą nam zdemontować wczepkę łączącą czytnik linii papilarnych z płytą główną. W tym celu po wykręceniu wszystkich śrubek demontujemy osłonkę. Na tym elemencie oprócz anten znajdziemy również szkiełka obiektywów fotograficznych. To cenna informacja, ponieważ pokrywy baterii ma wycięcia i jej wymiana nie pomoże w wymianie samych szkiełek obiektywów fotograficznych. Po uniesieniu osłonki możemy swobodnie zacząć odłączać wszelkie wczepki. Kolejność odłączania jest dowolna, jednak nie bez sugeruje zacząć od baterii. Odłączamy w ten sposób zasilanie baterii od płyty. Później zostanie nam już tylko odłączenie czytnika linii, aparatów fotograficznych, kabla koncentrycznego (anteny) i taśmy łączącej z płytą główną. Przed samym demontażem płyty głównej warto pamiętać o dwóch sprawach: wyjęciu szufladki na kartę sim (jeśli nie wykonaliśmy tego na początku) oraz o jednej czarnej śrubce, która trzyma całe PCB. Wykręcamy ją przy pomocy zwykłego krzyżaka (jak resztę 14 śrubek).

Wymiana płyty głównej w telefonie Samsung Galaxy A04s

Po odłączeniu wszystkich elementów możemy swobodnie podważyć „serce telefonu”. Do tej czynności warto użyć kostki lub innego otwieraka serwisowego. Niektórzy serwisanci do naprawy konkretnych telefonów potrafią wykorzystywać tylko jedno narzędzie. Takim przykładem może być między innymi wymiana wyświetlacza w telefonie Samsung Galaxy A04s. Po uniesieniu płyt możemy ją swobodnie odłączyć i odłożyć na bok.

Płyta główna Samsung Galaxy A04s / fot.YouTube/PBKreviews

Gdyby naprawa dotyczyła wymiany PCB to na miejsce starej wstawiamy oczywiście nową lub naprawioną. Warto zauważyć, że niektóre serwisy mają wysokie umiejętności, aby naprawić płytę główną. Oczywiście takie elementy nie ulegają awariom zbyt często. W ten sposób nasze urządzenie powoli ma coraz mniej elementów do usunięcia, które umożliwią nam wymianę wyświetlacza.

Wymiana baterii w telefonie Samsung Galaxy A04s

Możliwości demontażu tego elementu jest kilka. Jednym z najpopularniejszych jest wygrzewanie kleju od strony wyświetlacza. Technika idzie do przodu i teraz coraz częściej technicy wpuszczają pod baterię śladowe ilości alkoholu izopropylowego. Przechylając urządzenie w lewo i w prawo rozprowadzamy substancje pod baterią, która wchodzi w reakcje chemiczne z klejem. Umożliwia to pracownikom serwisu podjęcie próby podważenia baterii plastikowym otwierakiem lub innym nylonowym narzędziem. W tych czasach niemalże każdy serwis telefonów Samsung korzysta z takich rozwiązań.

Bateria Samsung Galaxy A04s / fot.YouTube/PBKreviews

Po zdjęciu starej baterii oczyszczamy korpus z reszty kleju przygotowując go pod wklejenie nowej baterii. Oczywiście nie musimy demontować płyty głównej oraz powyższych elementów do samego procesu wymiany akumulatora. To kwestia odrębnego działania i tego, co tak naprawdę chcemy zrobić. Przy wymianie wyświetlacza w telefonie Samsung Galaxy A04s niestety takie działanie będzie obowiązkowe.

Wymiana wyświetlacza w telefonie Samsung Galaxy A04s kończymy demontażem płytki ładowania

Po zdjęciu baterii przechodzimy do ostatniej części. Jest to płytka SUB odpowiadająca za ładowanie oraz wejście kabla koncentrycznego. Jak możemy zdemontować złącze ładowania? Sprawa jest bardzo prosta – po wcześniejszym odkręceniu 14 śrubek możemy swobodnie podważyć plastikowy element (ochraniający złącze ładowania). Znajdziemy na nim linie anteny.

Demontaż płytki ładowania rozpoczynamy od wypięcia taśmy wyświetlacza oraz odłączenia anteny (przebiegającej po prawej części w specjalnym „kanale”). Całą płytkę SUB trzyma oczywiście jedna śrubka, którą musimy wykręcić, aby móc swobodnie zdemontować element. Warto zauważyć, że na płytce oprócz złącza ładowania, gniazda słuchawkowego znajdziemy również mikrofon. To właśnie cała płyta kwalifikuje się do wymiany, jeśli uszkodzony jest mikrofon. Co ciekawe – unosząc ten element widzimy również pewne wskaźniki cieczy (w okolicy płyty głównej również jest taki wskaźnik). Do wymiany wyświetlacza dzieli nas już tylko demontaż kabla anteny, modułu wibracji oraz głośnika (te dwa elementy znajdziemy w górnej części urządzenia). Wymianę ekranu możemy tutaj przeprowadzić na dwa sposoby – pierwszy z nich to odklejenie LCD od korpusu. Na rynku części serwisowych znajdziemy także wyświetlacz z całym korpusem, gdzie sama wymiana wyświetlacza w telefonie Samsung Galaxy A04s będzie polegać na przełożeniu wszystkich elementów w kolejności odwrotnej do demontażu.

Wymiana szybki w telefonie Samsung Galaxy A04s możliwa, ale…

Ten rodzaj naprawy to jedna z najpopularniejszych usług oferowanych przez niejeden serwis Samsung. Musimy jednak zwrócić uwagę, że nie zawsze tego typu naprawy mają sens. Dotyczy to w szczególności nieco tańszych smartfonów, gdzie wymiana szybki jest kompletnie nieopłacalna. Większość serwisów w takich przypadkach nie chce przeprowadzać napraw, bo wymiana szybki w telefonie Samsung Galaxy A04s będzie trwała dłużej niż wymiana całego modułu wyświetlacza. Przy takich naprawach serwisanci liczą nie tylko koszty opłacalności, ale również czas wykonania usługi. Sama wymiana szybki w powyższym modelu jest jak najbardziej możliwa, pytanie zasadnicze – czy opłacalna? Weryfikacja takich kosztów to oczywiście porównanie ceny nowego sprzętu do kosztu wymiany szybki w telefonie Samsung Galaxy A04s względem samej amortyzacji. To wszystko powinno mieć wpływ na końcową decyzje każdego posiadacza modelu A04s.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *